Jak chodit na vysokých podpatcích

Jak chodit na vysokých podpatcích

Vysoké podpatky prodlužují nohy, dodávají outfitu eleganci, své nositelce ženskost i sebevědomí a hlavně jsou sexy. Ovšem zatímco tajné super agentky z hollywoodských filmů na jehlách klidně dopadají zloduchy, my v nich máme leckdy problém překonat dlažbu z kočičích hlav, doběhnout tramvaj, nebo se na nich prostě běžně pohybovat. Lukina Větrovcová, regionální manažerka společnosti CCC Boty, připravila malý manuál, jak velké podpatky hravě zvládnout.

Jak chodit na vysokých podpatcích (http://blog.mapaobchodu.cz)
CCC, 849 Kč

Než se zaměříte na samotné převýšení, soustřeďte se na výběr botky jako takové. „Bota musí mít správnou šířku i výšku. Mělo by to být samozřejmostí u každé obuvi, kterou si kupujete, ale často si myslíme, že je nutné kráse něco obětovat. Nikoliv – střevíček vám musí padnout jako ulitý, u vysokých podpatků je to ještě mnohem důležitější než u plochých podrážek,“ varuje Lukina Větrovcová. Pokud jste v chození na vysoké noze začátečnicí, zvolte raději bytelnější typy, které pevně obepínají nohu materiálem, drží kotník na místě silnějšími pásky apod. Pantoflíčky nebo subtilnější sandálky si raději dopřejte až tehdy, kdy si budete naprosto jistá v kramflecích. Zkoušení bot si naplánujte na takovou dobu, kterou byste v nich obvykle trávila – v průběhu dne totiž noha natéká a je lepší s tím počítat už předem. V testovaných střevících se nebojte procházet sem a tam, přenášet váhu a bude-li to nutné, nechte si nákup rozležet v hlavě i nohách do druhého dne, kdy si boty opět vyzkoušíte.

Jak chodit na vysokých podpatcích (http://blog.mapaobchodu.cz)
Obuv by měla nohu pevně obepínat, aby vám zajistila stabilitu. CCC, 699 Kč

Nemá valného smyslu se vyvyšovat postupně a zahajovat trénink s podpatky nižšími než pět centimetrů, protože v nich se pohybujete stejně, jako bez nich. Začněte rovnou se zvýšením 6–10 cm, které vás naučí. První krůčky nacvičujte doma, získáte jistotu a alespoň nové boty trochu rozchodíte. Nejlepší povrch na podpatkový dril je třeba linoleum, na které bota přilne, naopak nelze doporučit koberec nebo beton či sklo.

„Důležité je správné držení těla, vyrovnejte se v ramenou ’jako byste spolkla pravítko‘ a zasaďte lopatky dolů, odlehčíte tak pánev i nohy. Nekrčte kolena, ale snažte se napjatými lýtky spíš lehce pohupovat. Nohy pokládejte přirozeně před sebe, jako byste šla po rovné čáře, nemá cenu končetiny přehnaně křížit, jako to dělají herečky či modelky. Při chůzi propínejte prsty u nohou a váhu postupně přenášejte ze špiček na bříška chodidel a až teprve potom na paty,“ radí zástupkyně firmy CCC Boty a dodává: „Čím nižší podpatek jste si pořídila, tím více si můžete dovolit přenést část váhy vzadu na patu.“ Na chůzi v jiném sklonu ale můžete připravit i své svaly, chodidla a prsty. „Ve volných chvílích propínejte lýtka, chodidla i špičky, kružte kotníky, cvičte také s prsty, střídavě je pokrčujte a natahujte nebo se je snažte roztáhnout co nejvíce od sebe. Posilujte i zádové svalstvo a občas si doslova a do písmene položte nohy na stůl či prostě nahoru – zkrátka je umístěte výše než zbytek těla,“ doporučuje Lukina Větrovcová.
Než vyrazíte do ulic, má pro vás regionální manažerka firmy CCC Boty ještě pár malých triků: „Zároveň s novými lodičkami si kupte také gelové nebo pěnové vložky do špičky i pod patu, které vám chůzi značně zpříjemní. Před kovovými či plastovými patníčky na podpatku dávejte vždy přednost gumovým, které nepodkluzují. Pokud jimi vaše vytoužená bota nedisponuje, nechte si je v opravně obuvi vyměnit.“

Jak chodit na vysokých podpatcích (http://blog.mapaobchodu.cz)
Skvělá tréninková verze na prázdniny a babí léto.
CCC, 1349 Kč

A jak vyzrát na kluzké povrchy jako je třeba mramor nebo sklo? „Mezi tajné vychytávky patří potření podrážek a podpatku kalafunou, kterou seženete v drogerii. Nanáší se na žíně smyčců strunových nástrojů pro zvýšení třecího odporu – což můžete využít i vy při chůzi v příliš hladkém terénu,“ prozrazuje Lukina Větrovcová ze společnosti CCC Boty.


CCC:
CCC BOTY CZECH, s.r.o je nejrychleji rostoucí sítí prodejen obuvi v České republice. Působí zde od roku 2005 a v současné době má na našem území 47 prodejen. Otevření dalších čtyř prodejen proběhne do konce roku 2011. CCC BOTY CZECH nabízejí obuv pro ženy, může a děti pro všechny sezóny i příležitosti. Součástí sortimentu jsou také módní doplňky a široký výběr kabelek a tašek.

Kontakty pro média
Šárka Nováková, Michal Hoblík ASPEN.PR
e-mail: sarka.novakova@aspen.pr, michal.hoblik@aspen.pr
mobil: 774 800 798, 774 225 155
web: http://press.aspen.pr/cs/ccc-boty/

Fotografie dodává Thinkstock.

Ochrana osobních údajů