Nebojte se tapet

Nebojte se tapet

Tapety jsou opět v módě a nepřeberná nabídka barev, materiálů a vzorů je ideální možností pro doladění interiéru. A tak nejen kutilové se mohou pustit do příjemných změn. Aby pro ně byla práce radostí a výsledek dokonalý, přinášíme pár užitečných rad pro výběr a lepení tapet.

Prvním krokem k dobrému výsledku, tedy vysněné změně v interiéru, je výběr tapety. Doporučení je vybírat kvalitní pevné tapety, které se netrhají a práce s nimi je podstatně snadnější. Vzory a barvy již závisí na představách kupujícího, ale ve specializiovaných obchodech je v rámci servisu nabízeno i poradenství. „V obchodem poskytujeme zákazníkovi péči, ať už se jedná o pomoc s výběrem barev, motivů, druhů tapet či jejich množství,“ upřesňuje Hana Fryšová ze společnosti Flügger, dánského dovozce tapet. Ve specializovaných obchodech také poradí s vhodným lepidlem a dalšími pomůckami, které jsou k tapetování potřebné.

Při výběru tapety je nutné brát v úvahu podmínky, v nichž bude používána. Například zvolit omyvatelnou tapetu, pokud bude vystavena nečistotám a mastnotě. Je také dobré vědět, že z každé role o délce 10,05 m a šířce 0,53 m tapety získáte 3–4 pásy. Pokud změříte výšku svých stěn a vypočítáte, kolik potřebujete pásů o šířce 0,53 m, vyjde vám, kolik musíte koupit rolí tapety.

A nyní je již možné pustit se do samotného tapetování. Před celým procesem je nutné očistit, zatmelit a v případě hrubších stěn i vystěrkovat stěnu. Také je potřeba odstranit kryty zásuvek a vypínačů. Novinkou je, že lepidlo je možné nanášet přímo na stěnu, ideálně válečkem. Jen v těžko dostupných místech je nutné použít štětec. „Předem odměřený pás nalepte odshora s malým přesahem. První pás musí být nalepen zcela vertikálně, proto použijte olovnici nebo vodováhu. Další pásy napojujte vždy dle vzoru. Jakmile je tapeta nalepena, vyhlaďte tapetovacím kartáčem nebo hladítkem. Přebytek lepidla a vzduchové bubliny musejí být dokonale vytlačeny. Tapetu u stropu a u podlahy seřízněte pomocí ostrého nože a široké špachtle,“ radí Hana Fryšová. A pak už jen zbývá vyříznout otvory na zásuvky a užívat si nové podoby svého domova.

Inspirace

Nejnovější kolekce tapet z řady Fiona s sebou přinášejí přírodu s rafinovanými vzory v grafických siluetách. Báječné klematisy, jemné větvičky, křehké růže, jemné letní levandule, uschlé listy, kvetoucí kytice a pěkní ptáci v houfech. Mnoho metalických efektů si pohrává se světlem a design je plný jemných kontrastů mezi matným pozadím a lesklými detaily. Jednu z posledních kolekcí Nordic Blossom navrhla Helene Blanche, kvalifikovaná textilní návrhářka z Central Saint Martins v Londýně, která je autorem starší, velmi úspěšné kolekce Nordic Leaves. K dostání ve všech prodejnách Flügger, cena role je 799 Kč.

Nebojte se tapet (http://blog.mapaobchodu.cz)

O společnosti Flügger barvy

Společnost Flügger barvy byla založena v roce 1783 v Německu a v roce 1890 v Dánsku. Od roku 1948 je dánskou firmou, která se věnuje vývoji a prodeji nátěrových hmot. Za 220 let své existence společnost založila 600 obchodů v 7 zemích a disponuje pěti výrobními závody ve Skandinávii. Dnes zaměstnává 1400 zaměstnanců v Evropě a její obrat dosahuje 6 miliard ročně.

Fotografie dodává Thinkstock.

Ochrana osobních údajů